Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Prawdą jest, że ryby rozpoznają zapach zanęty i przynęty nie biorąc jej do pyska. Dlatego wędkarze zaczęli dodawać różne zapachy do zanęt w celu lepszego wabienia ryb.
Oddziaływanie zapachów na ryby nie budzi wątpliwości. Możemy to wykorzystać w danym łowisku, aby przyzwyczaić ryby do swojej pachnącej zanęty. Latami testowano różne aromaty, aż wyodrębniono specyficzne zapachy przeznaczone dla poszczególnych gatunków ryb.
Należy dodać, że w różnych zbiornikach spotkać można się z różnymi upodobaniami ryb.Dlatego jeżeli łowimy często w jednym zbiorniku, jesteśmy w stanie bezbłędnie przyprawić zanętę dla poszczególnych gatunków.
Chcąc znaleźć idealny zapach na dane łowisko, można zanętę podzielić na porcje i każdą z nich przyprawić innym zapachem. Po łowionych rybach jesteśmy wstanie zauważyć, który z aromatów działa skuteczniej i dłużej trzyma ryby w łowisku.
Ważna zasada: przy przyprawianiu zanęty nie polegajmy na własnym nosie. Nasz węch jest dużo słabszy od rybiego i można łatwo przesadzić z zapachem. Zasadniczo normą w przyprawianiu jest dodawanie od 1 do 2 łyżeczek od herbaty na 5 litrów zanęty. Można dodać trochę więcej, jeżeli zbiornik, w którym będziemy wędkować jest bardziej zanieczyszczony.
Przykłady aromatów i odpowiadające im gatunki ryb:
- Cynamon – leszcz, płoć
- Czosnek – leszcz, płoć
- Anyż – płoć, ukleja, sandacz
- Goździki – karp, leszcz, płoć, ukleja i karpiowate
- Kminek – leszcz, lin, płoć
- Karmel – leszcz, karaś
- Koper włoski – płoć, ukleja
- Kozieradka – płoć, leszcz, ukleja
- Kolendra – leszcz, lin
- Melasa – leszcz, karaś, karp
- Nostrzyk – karpiowate
- Miód – karp, karaś, lin
- Szafran – karp, lin, amur
- Tatarak – karp, lin, amur, wzdręga
- Wanilia – leszcz, karp
- Kokos – karpiowate z leszczem i karpiem szczególnie
- Tran – okoń, węgorz, ukleja
- Truskawka – karp
Aromaty dodajemy do przygotowanej we własnym zakresie lub zakupionej w sklepie bazy zanętowej. Jeżeli trafimy idealnie w upodobania ryb na danym łowisku to mamy zapewnione udane łowy.