Statystyki połowów opracowane na podstawie złowionych rekordowych okazów okonia wskazują, że najlepszy okres połowu zaczyna się w maju i trwa przez całe lato do września.
Wiosna – To czas wielkich zmian w przyrodzie. Woda w dzień szybko się nagrzewa, podczas gdy noce potrafią być naprawdę chłodne i zdarzają jeszcze przymrozki. Jednak wraz ze świecącym słońcem w wodzie można zauważyć większy ruch, tym bardziej, że to czas tarła wielu gatunków ryb. W trakcie godów są płocie, wzdregi, jak i leszcze oraz krąpie, ale okoń może być jeszcze przed tarłem. Kalendarze wyznaczają tarło okonia na miesiące kwiecień oraz maj. W tym czasie w okolicy brzegu można złowić całkiem ładne okazy tej ryby.
Lato – Latem okonie przebywają tam gdzie występują duże stada drobnicy. Dobrymi łowiskami są wtedy szczyty podwodnych górek lub niezbyt głebokie zbocza. Okonie przypływają tu z głębszych partii wody. Penetrują także rejony powierzchni wody.
Jesień – We wrześniu przychodzą pierwsze zimne noce oraz silne wiatry, które ochładzają powierzchnię wody. Gdy temperatura spadnie poniżej granicy 15 stopni i gdy zacznie się czas obumierania podwodnych roślin jest to ten moment, gdzie może sięgnąć wędką tam, gdzie do tej pory dostęp był znacznie utrudniony. Wraz z obumieraniem podwodnej roślinności drobnica traci swoje schronienie. Drobne ryby gromadzą się wtedy w małe lawice, które penetrują płycizny w poszukiwaniu jedzenia i w tych miejscach pożywienia szukają tam również okonie.