Strona główna Łowiska Jeziora Jezioro Dadaj

Jezioro Dadaj

PODZIEL SIĘ

Jezioro rynnowe o wydłużonym z północy na południe i mocno rozczłonkowanym kształcie, w części północno-zachodniej leży duża zatoka. Wyspy w większości zadrzewione, o łącznej powierzchni ok. 25 ha.


Dno faliste o licznych wzniesieniach, piaszczysto – żwirowe, w zatokach muliste. Południowa odnoga zlewni jest jest znacznie płytsza od pozostałych jego części i jej głębokość nie przekracza 10 m.

Linia brzegowa bardzo dobrze rozwinięta, brzegi są łagodnie wyniesione, miejscami wysokie i strome, porośnięte kępami drzew, ale przeważnie bezleśne.

Tylko w środkowej partii zachodniego brzegu rośnie las, z pozostałych stron jezioro otaczają pola uprawne i łąki.

Do jeziora Dadaj wpływają Biesowa Struga, Czerwonka i Dymer, wypływa natomiast rzeka Dadaj, kierująca się do Jeziora Tumiańskiego i jeziora Pisz.

  • powierzchnia: 1002 ha (w tym 15 wysp, największa Ostrów o powierzchni 10 ha)
  • długość: 8,5 km
  • szerokość średnia: 1,15 km
  • szerokość maksymalna: 2,8 km
  • maksymalna głębokość: 39,8 m

Licznie występują tu: szczupak, okoń, sandacz, leszcz, płoć i sielawa. Urozmaicona linia brzegowa, zróżnicowana wysokość brzegów. Od zachodu brzegi zalesione. Duże, piękne i malownicze jezioro, a dzięki licznym ośrodkom istnieje możliwość zakwaterowania, wypożyczenia łodzi itp. Jest jeziorem zasobnym w różne gatunki ryb, ale trzeba poznać
ten zbiornik by złowić duże okazy.

Mapa batymetryczna jeziora Dadaj:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code