Strona główna Łowiska Jeziora Jezioro Pluszne

Jezioro Pluszne

PODZIEL SIĘ

Jezioro Pluszne Wielkie – jezioro morenowe położone na Pojezierzu Olsztyńskim wśród Lasów Łańskich. Długość 8750 m, szerokość 1900 m, powierzchnia 908 ha, głębokość maksymalna 52,0 m, średnia 15 m; linia brzegowa o długości 30 000 m tworzy liczne półwyspy i zatoki.

Zachodnia długa i wąska zatoka, rozciągająca się od Zielonowa po Kołatek, bywa wyodrębniana jako Pluszne Małe. Na jeziorze są trzy wyspy: największa o powierzchni około 4 ha, zadrzewiona, leży na plosie naprzeciwko wsi Pluski, pozostałe dwie małe, niskie, bezdrzewne, otoczone szuwarami leżą na północnym plosie oraz na krańcach południowego. Płycizny 1-metrowe stanowią 7,9% ogólnej powierzchni jeziora. Z jeziora, w południowo-wschodniej części, wypływa rzeka Poplusz, która łączy się przez jezioro Poplusz Wielki z rzeką Marózką, a następnie z Łyną i Jeziorem Łańskim.Poruszanie się po jeziorze łodzią motorową wymaga specjalnego pozwolenia. Na Plusznym obowiązuje strefa ciszy.

Złowimy tu piękne okonie, szczupaki, oraz duże krasnopióry. Poza tym płocie, liny, ukleje i leszcze. Dno jeziora  jest piaszczyste, a średnia głębokość dochodzi do około 13 m.

Właściciel: GR Szwaderki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code