Strona główna Aktualności Bezpieczeństwo na lodzie

Bezpieczeństwo na lodzie

PODZIEL SIĘ
© fot. wedkarstwo.olsztyn.pl
© fot. wedkarstwo.olsztyn.pl

Po dość niskich temperaturach, które spowodowały skucie lodem jezior i stawów, część wędkarzy z pewnością już planuje swoje zimowe wędkowanie na zamarzniętych akwenach.

Należy pamiętać, że nie wolno wchodzić na pierwszy i ostatni lód bez partnera i 20-metrowej linki. Załamanie się tafli lodowej może nastąpić w najmniej oczekiwanym momencie a szczególnie wtedy, gdy grubość tafli nie osiągnęła min. 5-7cm.

Wytrzymałość lodu

Wytrzymałość tafli lodowej zależy od tego, przez ile dni utrzymywała się ujemna temperatura. Aby jezioro zamarzło, jego powierzchniowa masa wodna musi się całkowicie wychłodzić i oziębić.

W atmosferze musi zapanować przez kilka dni bezwietrzna i bardzo mroźna pogoda przy temperaturze niższej aniżeli -10°C.

Pierwszy lód tworzy się najpierw w zacisznych odsłoniętych od wiatru zatokach, gdzie jest najgrubszy i pozostaje tam najdłużej. Natomiast na otwartej przestrzeni, gdzie wieją wiatry powłoka lodowa jest z reguły najcieńsza, a zwłaszcza w strefie trzcin, ujść rzeczek i strumyków. Najpewniejszy i najbardziej bezpieczny jest lód przezroczysty, bez mleczno-białych plam lub miejsc bardzo niebezpiecznych pokrytych porowatą warstwą zamarzniętego śniegu. W takich miejscach zazwyczaj skorupa lodu jest bardzo cienka i krucha lub tworzy się tzw. oparzelisko z otwartą wodą – takie miejsca należy z daleka omijać.

Wyposażenie wędkarza na lodzie

Wybierając się na zamarznięte akweny warto zaopatrzyć się w linkę asekuracyjną, kolce, rzutkę ratunkową oraz kombinezon pływający. Każdy z tych elementów wyposażenia wędkarza, zwiększa bezpieczeństwo i jest na wagę złota. Nie warto ryzykować na niepewnym lodzie swojego zdrowia i życia dla złowienia ryby.

Z chwilą usłyszenia jakichkolwiek trzasków, pęknięć należy bezzwłocznie zatrzymać się i spokojnie bez paniki wycofać się starą trasą. Nie należy ryzykować wędkowania na pierwszym lodzie bez towarzysza wyprawy, który spełnia rolę ubezpieczającego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code