Strona główna Aktualności Uwaga! Lód staje się kruchy i niebezpieczny

Uwaga! Lód staje się kruchy i niebezpieczny

PODZIEL SIĘ
© fot. wedkarstwo.olsztyn.pl

Od kilku dni mamy odwilż. Słoneczna pogoda na przemian z opadami deszczu i temperatura w ciągu dnia sięgająca + 5 stopni Celsjusza powoduje, że pokrywa lodowa na jeziorach staję się coraz cieńsza i coraz bardziej niebezpieczna.

Na kilkunastostopniowe mrozy w najbliższych dniach się nie zapowiada, więc warunki do łowienia na lodzie zmieniają się z godziny na godzinę. Należy pamiętać, że lód zamarza i odmarza od brzegu. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są ujścia akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkie miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.

Tafla lodowa pod wpływem promieni słonecznych i wiejącego wiatru szpilkuje – czyli zmienia swoją krystaliczną strukturę, a taki lód nawet mimo dużej grubości jest bardzo słaby i niebezpieczny.

Przed niebezpiecznym lodem ostrzega też Okręg PZW w Olsztynie – „…ze względu na panującą pogodę lód na akwenach wodnych stał się bardzo kruchy i niebezpieczny. Ponadto padający deszcz spowodował, że na pokrywie lodowej znajduje się woda. W związku z powyższym odradzamy wszystkim wędkarzom łowienia spod lodu. Zwracamy się także z prośbą do Kół PZW o nieorganizowanie podlodowych zawodów wędkarskich.”

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code