Strona główna Porady Przechytrzyć węgorza

Przechytrzyć węgorza

PODZIEL SIĘ

Węgorz przypominający swoim kształtem bardziej węża niż rybę jest niewąt­pliwie najbardziej tajemniczą rybą bytującą w naszych wodach. Do dziś wiele osób uważa, że węgorze żywią się padliną, przeciwnie ryby te są obdarzone doskonałym węchem i smakiem unikają zepsutych pokar­mów wyczuwając jednak nawet z dużej odległości zapach świeżej krwi i mięsa.

Węgorz jest więc rybą, którą da się zanęcać.

Warunki bytowania węgorzy
Mając odrobinę szczęścia można złowić węgorza prawie w każdym, większym zbiorniku wodnym, czy w rzece z wyjątkiem wyżej położo­nych, chłodnych i ubogich w faunę potoków górskich. Węgorze są rybami ciepłolubnymi. Jest to typowy, nocny drapieżnik pożerający cały żyjący w wodzie drobiazg napotykany na swojej drodze: narybek i małe rybki, które połyka bez trudu, raki, skorupiaki, a nawet żaby.

Węgorz w dzień unikają światła i w jeziorach chroni się w głębszych partiach wody w miejscach gdzie dno jest zamulone i porośnięte roślinnością. Kryjówką węgorza mogą być w rzece korzenie drzewa, szczelina pomiędzy kamieniami, stary zmurszały pień, zatopione w wodzie nanosy połama­nych gałęzi itp.
Ryby te w jeziorach zagrzebują się w mule i ukryte wśród przydennej, wodnej roślinności nie gardzą przepływającą obok, łatwą zdobyczą, chociaż ich porą żerowania jest noc.
Węgorze łowi się w dzień, jeśli podsunie się przynętę blisko ich miejsca przebywania. W rzekach są to najczęściej przegłębienia w pobliżu głównego koryta nurtu przy wysokich brzegach, kryjówki w korzeniach drzew podmywanych przez wodę, gdzie tworzą się naturalne doły, pośród kamiennych umocnień brzegowych, w rejonach spokojniejszej wody na łagodnych zakolach, w zatokach i ślepych odgałęzieniach, w przegłębieniach pomiędzy tzw. ostrogami. Zachmurzone niebo i mętna woda sprzyjają dziennym połowom a idealną pogodą jest przedburzowy, parny dzień.

Wybierając stanowisko do połowu tych ryb na jeziorach najlepiej wybrać miejsce sąsiadujące z szerokim pasem wodnej roślinności, a więc o płytszej, szybko nagrzewającej się wodzie.
W rzekach na wiosnę węgorza można złowić nawet w głównym korycie nurtu, chociaż ryba ta unika szybko płynącej wody wyszukując sobie miejsc cieplej­szych, zasobniejszych w drobnicę i dogodne kryjówki. W ciemne, parne, letnie noce węgorze biorą najlepiej.

Przynęty
Najpopularniejsze przynęty na węgorza to niewątpliwie rosówki, pęki dżdżownic, martwa rybka 6-7 cm, fileciki z uklei.
Metody połowu
Metody połowu używane do połowu węgorzy to klasyczna gruntówka z ciężarkiem lub żywcówka ze spławikiem.
Sprzęt
Do połowu węgorzy używamy kołowrotków o szpuli stałej z nawiniętą żyłką w rozmiarze od 0,25 – 0,30 mm. Haczyki jakie są używane do połowu tej ryby to 1/0, 2/0, 4/0 (w zależności od stosowanej przynęty). Wędzisko węgorzowe powinno być mocne o średniej akcji, niezbyt długie. W zależności od warunków może to być wędzisko długości 2,5 – 2,8 m lub dłuższe 3 – 4,5 m.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code