Odnalezienie miejsca żerowania ryb pod lodem na nieznanym jeziorze jest bardzo trudną sztuką. Sama mapa batymetryczna danego zbiornika nie zaprowadzi nas tak precyzyjnie jak ślady miejscowych wędkarzy, którzy znają dane łowisko jak własną kieszeń.
Warto zapytać miejscowych wędkarzy gdzie łowić, jakich przynęt używają i jakie ryby łowią. Zaraz po utworzeniu się pokrywy lodowej drobnica różnych gatunków ryb gromadzi się w płytszych rejonach wody w pobliżu trzcin. Za drobnicą podążają też drapieżniki. W miarę postępowania zimy drapieżniki opuszczają się w głębsze partie wody w ślad za drobnicą.
Ryby spokojnego żeru w okresie zimowym przemieszczają się w obranym przez siebie zimowisku. Sytuacja zmienia się w środku zimy, kiedy zasoby tlenowe w wodzie się zmniejszają większość ryb w jeziorze przywiera do dna i stoi nieruchomo. Nawet drapieżne ryby w płytkich jeziorach nie wykazują zainteresowania.
W głębokich jeziorach, zwłaszcza gdy przepływa przez nie rzeka, ryby mają dobre warunki tlenowe i żerują przez całą zimę. Z obserwacji wynika, że w słoneczną pogodę gdy na tafli nie ma pokrywy śniegowej, zupełna ciemność występuje dopiero przy głębokości około 30 m. Dotyczy to jednak jezior czystych o dużej przezroczystości wody. Tonie te są siedliskiem siei. W tak głębokim jeziorze okonie trzymają się w pasie głębokości od 15 do 18 m na łagodnych stokach i w rejonach górek podwodnych tam gdzie gromadzą się stada stynki.
Okonie polują na stynkę w górnych warstwach wody, na głębokości około 3 metrów pod lodem. W dużych jeziorach skupiska okoni znajdziemy na głębokościach 7 -11 metrów. Rejony żerowania okoni pod lodem trzeba lokalizować na łagodnych stokach lub w rejonach górek podwodnych. W przypadku gdy stwierdzimy, że okonie nie biorą największe, lecz ledwo wymiarowe należy zrobić kilka otworów w tym rejonie i przeczekać chwilową przerwę w braniach, gdyż są to rejony gdzie ryby krążą, zmieniając kierunek swoich poszukiwań w różnych warstwach wody.
Jeśli nadal nie mamy brań skuteczna może okazać się zmiana przynęty lub sposobu jej prowadzenia.