Strona główna Polecane artykuły Jakie błędy popełniają hodowcy ryb?

Jakie błędy popełniają hodowcy ryb?

PODZIEL SIĘ

Będąc hodowcą ryb, warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać. Przede wszystkim najważniejsze dla hodowcy jest to, żeby ryby były w dobrej kondycji oraz miały zdrowe pożywienie. Na początek polecamy poznać dokładnie gatunki ryb, jakie planuje się zakupić. Jakiej opieki wymagają, jakie są zalecenia, jaka jest odpowiednia  karma dla ryb hodowlanych i w jakiej wodzie powinny żyć? Jak często można je karmić? Czy mogą przebywać z innymi rybami, czy są to np. drapieżniki, które mogą atakować inne gatunki, jeśli umieścimy je w jednym akwarium?

Najczęściej popełniane błędy, przy hodowli ryb.

  1. Hodowcy najczęściej po prostu przekarmiają swoje ryby. Często zdarza się, że jedzenie leży na dnie, gdyż jest go za dużo i ryby już więcej nie potrzebują. W taki sposób można nawet zaszkodzić zwierzętom, ponieważ niezjedzony pokarm tworzy azotany, które mogą obciążać filtr. Najczęściej wystarczy, by nakarmić ryby raz dziennie, czasem nawet raz na dwa dni (choć wszystko zależy od gatunku).
  2. Kolejnym bardzo częstym błędem jest wpuszczanie zbyt dużej ilości ryb do jednego akwarium/ zbiornika. Warto najpierw dowiedzieć się, ile miejsca potrzebują dane gatunki, by dobrze żyły i nie męczyły się. 
  3. Trzecim ogromnym błędem jest nieodpowiednia filtracja wody. Trzeba dobrać odpowiedni filtr — jest kilka rodzajów do wyboru, np. chemiczny, biologiczny lub mechaniczny.
  4. Czwartym błędem jest niewiedza. Bardzo często pojawiają się sytuacje, w których ludzie kupują jakieś ryby, ponieważ im się podobają. Jednak warto poświęcić trochę czasu, na to, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o ten gatunek ryb, jakiej wymagają opieki. W jakiej wodzie powinny żyć. Warto zdobyć taką wiedzę — by zwyczajnie nie zrobić krzywdy zwierzęciu.
  5. Piątym błędem jest używanie wody, która nie jest odpowiednia dla zwierząt, jakie posiada dany hodowca. Warto pamiętać, że najczęściej zwykła woda z kranu bez oczyszczenia może źle wpływać na ryby.
  6. Szóstym błędem jest kupowanie zwierząt bez sprawdzenia, jak przyjmą je inne gatunki. Czy nie zrobią sobie nawzajem krzywdy? Bardzo często pojawiają się sytuacje, w których jedne ryby zjadają drugie, lub uszkadzają się wzajemnie.
  7. Siódmym błędem jest kupowanie ryb, które są chore. Najprostszym sposobem na sprawdzenie stanu zdrowia jest weryfikacja, czy zwierzę je, ponieważ chore ryby zazwyczaj nie mają apetytu.

Jak dobrać odpowiednią karmę dla ryb hodowlanych?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, przy kupnie rybek, należy dokładnie sprawdzić preferencje żywieniowe danego gatunku. Warto wybrać sprawdzone sklepy posiadające karmy dobrej jakości, które posiadają w swych składach  witaminy i minerały, niezbędne dla zdrowego funkcjonowania ryb. Odpowiednia karma jest bowiem jednym z najważniejszych aspektów dobrego hodowania ryb.

Źródło: http://foodforfish.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code