Strona główna Łowiska Jeziora Jezioro Wulpińskie

Jezioro Wulpińskie

PODZIEL SIĘ

Jezioro Wulpińskie, o powierzchni około 720 ha, położone jest około 10 km na południowy – zachód od Olsztyna przy drodze nr 51 Olsztyn – Olsztynek.

Jezioro jest położone wzdłuż osi wschód-zachód i składa się z dwóch bardzo różnych, połączonych przewężeniem akwenów: płytszego (głębokość maksymalna 20m), owalnego akwenu wschodniego i bardzo głębokiego (głębokość maksymalna 54,6m), wydłużonego akwenu zachodniego. Jezioro jest zasilane przez wiele niewielkich cieków bez nazwy, w tym jeden będący połączeniem z jeziorem Naterskim, a odpływ stanowi rzeka Giłwa. Na jeziorze, w jego wschodniej części znajduje się siedem wysp, z których największa to Herta (7ha). Linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, brzegi akwenu wschodniego są przeważnie płaskie i miejscami łagodnie wzniesione, brzegi akwenu zachodniego są najczęściej strome i wysokie oraz malownicze. Ławica przybrzeżna jest w większości piaszczysta, w zachodniej części jej stoki są strome, dno jest bardzo urozmaicone licznymi głęboczkami i górkami podwodnymi, piaszczyste, miejscami również zamulone. Jezioro jest bardzo głębokie, z głębokością maksymalną 54,6m i średnią głębokością 10,9 m.

Jezioro bardzo urozmaicone pod względem wędkarskim. Występują: szczupak, lin, leszcz, okoń, płoć, węgorz, sum europejski, sielawa, sieja i inne ryby.

Dobry dostęp w wielu miejscach: Dorotowo, Tomaszkowo, Majdy, Kręsk, Siła. Na jeziorze obowiązuje zakaz używania silników spalinowych.

Mapa batymetryczna:

Gospodarz: GR Bartołty Wielkie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code