Strona główna Łowiska Jeziora Jezioro Limajno

Jezioro Limajno

PODZIEL SIĘ

Jezioro położone w woj. warmińsko-mazurskim w gminie Dobre Miasto. Powierzchnia jeziora to 233 ha. Maksymalna głębokość 40 m, średnia 9 m. Jezioro bardzo czyste o widzialności latem 3,5 m. Dno urozmaicone piaszczyste z ubogą roślinnością.


Linia brzegowa dobrze rozwinięta. Brzegi wysokie, strome, otoczone łąkami, w części zachodniej zalesione. Wąski pas oczeretów (sitowie, trzcina).

 Jezioro typu sielawowego. Liczny szczupak, okoń, leszcz, węgorz i wiele innych. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy.

Jezioro nazywane bywa także „Perłą Warmii”. Ma wyspę o powierzchni 2,6 ha. Brzegi wysokie, od strony zachodniej zalesione. Na północnym brzegu w pobliżu wsi Swobodna znajduje się ośrodek wypoczynkowy.
Atrakcyjne turystycznie, otoczone lasami, z wyspą (zamieszkaną przez kormorany i bobry). Wokół jeziora prowadzi trasa rowerowa o długości ok. 12 km. Położone są nad nim dwie miejscowości Swobodna i Cerkiewnik a także ośrodek wczasowy Leśne Wzgórze.

 Dojazd:

Jadąc z Olsztyna do Dobrego Miasta, skręcamy w lewo do Cerkiewnika. Następnie po przejechaniu mostu na Łynie skręcamy w prawo do wsi Swobodna. Następnie w lewo i już znajdujemy się nad jeziorem.

Mapa batymetryczna:

Jez.Limajno_batymetryczna

Gospodarz jeziora: GRW Olsztyn

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRzeka Łyna
Następny artykułRzeka Pisa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code