Strona główna Aktualności Program operacyjny RYBY nie tylko na ryby

Program operacyjny RYBY nie tylko na ryby

PODZIEL SIĘ

Gminy stowarzyszone w Lokalnych Grupach Rybackich wspólnie inwestują unijne fundusze w małe projekty na obszarach związanych z gospodarką rybacką. 14 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano umowy o dofinansowanie działalności z czterema grupami działającymi na Mazurach, okolicach Zalewu Wiślanego oraz Pojezierzu Olsztyńskim.

– Lokalne Grupy Rybackie z województwa warmińsko-mazurskiego mają do dyspozycji niemal 25 proc. środków przeznaczonych na PO RYBY dla całego kraju – podkreślił Jacek Protas, marszałek województwa. – To pokazuje, jak istotną rolę w naszym regionie odgrywa gospodarka wodna. Przecież aż 6 proc. województwa zajmuje woda. Pamiętajmy również o tym, że mamy dostęp do Zalewu Wiślanego. Co więcej, inicjatywy podejmowane przez stowarzyszenia gmin zachęcają do aktywności społeczności lokalne oraz ożywiają współpracę między różnymi podmiotami.

LGR realizują projekty z zakresu ochrony środowiska i dziedzictwa przyrodniczego, a także rozwoju infrastruktury turystycznej oraz związanej z obsługą gospodarczego wykorzystania jezior. W praktyce środki unijne przeznaczane są na przykład na zagospodarowanie linii brzegowych jezior – budowę pomostów, chodników i promenad. Powstają tereny przeznaczone do wypoczynku i rekreacji, takie jak place zabaw, boiska, plaże i parki wyposażone w ławki oraz oświetlenie. Stowarzyszenia gmin zajmują się również wspieraniem różnych form aktywności gospodarczej i społecznej mieszkańców.

– Może i Program Operacyjny RYBY pozostaje nieco w cieniu Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, ale projekty realizowane z jego funduszy są nie do przecenienia – dodał wicemarszałek Jarosław Słoma. – Przypominam, że jedną z trzech tak zwanych „mądrych specjalizacji” określonych w strategii rozwoju naszego województwa jest szeroko rozumiana ekonomia wody. Inwestowanie w obszary zależne od rybactwa to doskonały sposób realizacji tego punktu strategii. Lokalne Grupy Rybackie pokazują, jak kreatywnie i bez szkody dla środowiska czerpać ekonomiczne korzyści z naturalnych bogactw naszego regionu.

Dofinansowanie na działalność uzyskały cztery Lokalne Grupy Rybackie: Zalew Wiślany, Pojezierze Olsztyńskie oraz dwa stowarzysza skupiające gminy położone wzdłuż północnej i południowej części szlaku wielkich jezior, czyli Wielkie Jeziora Mazurskie i Mazurskie Morze. Łącznie od jesieni 2011 roku do chwili obecnej LGR ogłosiły 19 konkursów, a samorząd województwa podpisał 250 umów na kwotę ponad 63 mln zł.

Na przykład dzięki funduszom, którymi dysponują stowarzyszenia gmin, zagospodarowano tereny nad jeziorem Nidzkim w gminie Ruciane-Nida czy jeziorem Roś w gminie Pisz, przebudowano starą warmińską stodołę na restaurację w gminie Stawiguda oraz zbudowano profesjonalne łowisko wędkarskie na terenie gminy Biskupiec.

Źródło: warmia-mazury.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code