Strona główna Aktualności Policyjni wodniacy gotowi do sezonu letniego

Policyjni wodniacy gotowi do sezonu letniego

PODZIEL SIĘ

Na jeziorach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego pojawiły się pierwsze patrole policyjnych wodniaków. Funkcjonariusze mają do dyspozycji oznakowane łodzie motorowodne wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Do końca sezonu letniego będą oni dbać o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów na terenach wodnych i przywodnych.

Policjanci swoją uwagę zwrócą na osoby wypoczywające na plażach jak również na te, które aktywnie będą spędzać czas nad wodą.
Rozpoczyna się sezon wypoczynku nad wodą. Jak co roku policjanci są przygotowani do pełnienia służby na wodach na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Będą oni dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad akwenami, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Będą też patrolować zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych, a tereny przywodne w radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Policjanci, którzy posiadają specjalistyczne przeszkolenie do służby na wodzie, posiadają do dyspozycji 4 oznakowane łodzie służbowe. Funkcjonariusze będą pełnić służbę na akwenach w Olsztynie i powiecie olsztyńskim m.in. na jeziorze Ukiel czy Dadaj. W ubiegłym roku policjanci skontrowali w sumie 967 kąpielisk, przeprowadzili 7 akcji ratowniczych i ponad 130 interwencji na obszarach wodnych. W tym samym czasie stwierdzili 82 wykroczenia. Policyjni wodniacy brali udział w zabezpieczeniu 6 imprez masowych.

Przypominamy, że tak jak kierowców na drogach, tak i żeglarzy na wodzie obowiązują przepisy i zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Policjanci w trakcie przeprowadzanych kontroli sprawdzają wymagane uprawnienia do korzystania z jednostek pływających oraz obowiązkowe wyposażenie. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na stan trzeźwości osób wsiadających za stery jednostek pływających. W tym roku funkcjonariusze zwrócą także uwagę na to, czy przestrzegane są przepisy dotyczące zachowania osób w miejscach publicznych w czasie epidemii.

Osoby, które wykorzystując uroki jezior zdecydują się na spędzanie czasu nad wodą, muszą pamiętać tym, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. W 2020 roku doszło do 5 utonięć na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Najczęstszymi przyczynami tragicznych zdarzeń na wodzie od wielu już lat są alkohol, przecenianie swoich umiejętności oraz korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych. Pamiętajmy, że również nad wodą to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych bliskich.

Źródło: KMP Olsztyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code