Strona główna Aktualności Policjanci spotkali się z funkcjonariuszami Straży Leśnej i Straży Rybackiej

Policjanci spotkali się z funkcjonariuszami Straży Leśnej i Straży Rybackiej

PODZIEL SIĘ

Już po raz kolejny policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie spotkali się z przedstawicielami Straży Leśnej i Straży Rybackiej. Było to kolejne spotkanie podsumowujące wspólne działania tych formacji. Uczestnicy tego spotkania są zgodni, że zacieśnienie współpracy przynosi wymierne korzyści dla stron.

11 kwietnia br. z inicjatywy naczelnika Wydziału Wywiadowczo – Patrolowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, komisarza Jana Melera w siedzibie wydziału przy ulicy Pstrowskiego 3, zorganizowano spotkanie w którym wzięli udział przedstawiciele; Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie, Straży Leśnej Kudypy, Nowe Ramuki, Stare Jabłonki, Wipsowo, Wichrowo, Olsztyn, Olsztynek, Jagiełek, Jedwabno, Dobrocin, Komendant Posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie i Pasymiu, Dyrektor Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie, Komendant Społecznej Straży Rybackiej w Olsztynie oraz właściciele i przedstawiciele gospodarstw rybackich Bartołty Wielkie i Szwaderki.

Celem spotkania było podsumowanie okresu zimowego (tj. od 17.10.2013r. do 10.04.2014r.), dotyczącego bezpieczeństwa na wodzie, terenach leśnych, ochronie środowiska i ekologii oraz omówienie metod i sposobów dalszej współpracy w okresie letnim (tj. od 11.04.2014r. do 30.10.2014r.) pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w spotkaniu.

W spotkaniu uczestniczył Komendant Miejski Policji w Olsztynie insp. Andrzej Góźdż, I z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie nadkom. Adam Rudnicki, Naczelnik Wydziału Wywiadowczo – Patrolowego KMP w Olsztynie kom. Jan Meler. Inspektor Andrzej Góźdź otworzył spotkanie, przywitał wszystkich przybyłych oraz brał czynny udział w dyskusji na temat bezpieczeństwa. W spotkaniu wzięli udział również kierownik i asystent Zespołu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Ogniwa Patrolowego WWP KMP w Olsztynie.

W spotkaniu łącznie uczestniczyło 31 osób. Omówiono dotychczasową współpracę, którą to wszyscy podczas wypowiedzi ocenili na wysokim poziomie. Naczelnik WWP kom. Jan Meler omówił wyniki wspólnych patroli za okres zimowy, ujawnione wykroczenia i przestępstwa z ochrony środowiska oraz porównał je do poprzednich za okres letni (tj. od 01.05.2014r. do 30.09.2014r.) Poruszono i omówiono temat dotyczący kontynuacji dalszych wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa na wodach i w lasach w związku z kłusownictwem rybackim, leśnym oraz organizowaniem i planowaniem wspólnych działań, w okresie nawigacyjnym ( letnim ) w 2014 roku, m.in. „Stop quadom w lesie ”, „Kłusownik”, „Dzikie obozowiska”, „Zaśmiecanie lasu, brzegów jezior i rzek”, kradzieży i wandalizmu nad wodą, w lasach oraz działań profilaktyczno – prewencyjnych „Bezpieczny wypoczynek nad woda i w lesie”. Każdy z uczestniczących w spotkaniu podmiotów w dalszym ciągu chce kontynuować i w miarę możliwości zwiększać liczbę wspólnych partoli. Wynika to z chęci poprawy bezpieczeństwa na terenach wodnych i przywodnych oraz w lasach.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy wyrazili zdecydowaną chęć aby takiego rodzaju spotkania odbywały się cyklicznie w miesiącach kwiecień i październik, na których to byłaby podsumowana dotychczasowa współpraca, omawianie bieżących potrzeb i problemów wynikających ze służby a także planowanie działań i służb na następny okres.

1) W dniu 28.10.2013r. podczas wspólnych działań ze Społeczną Strażą Rybacką z Dobrego Miasta pod kryp. „kłusownik” dokonano kontroli osób przybywających w okolicy jeziora Skolity, gdyż ich zachowanie wzbudziło podejrzenie. Okazało się ze jedna z osób posiadała przy sobie narkotyki w postaci „marihuany”, została ona zatrzymana.

2) W dniu 29.10.2013r. podczas wspólnej służby ze Strażą Leśną z Wipsowa przy miejscowości Zalesie, zatrzymano do kontroli pojazd. Jak się okazało kierowcę znajdował się w stanie nietrzeźwości (około 2 promile alkoholu), miał sądowny zakaz prowadzenia pojazdów a w bagażniku przewoził skradzione drewno.

3) W dniu 11.11.2014r. podczas akcji kłusownik nad jeziorem Kortowskie w Olsztynie zabezpieczono 5 sztuk sieci kłusowniczych typu „wonton” o łącznej długości 300metrów.

4) W dniu 14.11.2013r. podczas wspólnej służby ze Strażą Leśną Olsztyn nad rozlewiskiem użytek ekologiczny „Korsakówka” zatrzymano 3 sprawców kłusownictwa wodnego oraz zatrzymano sprzęt kłusowniczy w postaci sieci rybackich typu „drgawica”.

5) Na początku miesiąca grudzień 2013r. wspólnie z Nadleśnictwem Wipsowo, na terenie gminy Barczewo, Biskpiec, Jeziorany w szkołach wiejskich przeprowadzono spotkania w formie pogadanki na temat „Bezpieczna Droga do Szkoły”

6) W miesiącach listopad 2013 przeprowadzono 5 działań wraz ze Straż Leśną pod krypt. „Stroisz”.

7) W miesiącach grudzień 2013 przeprowadzono 11 działań wraz ze Straż Leśną pod krypt. „Choinka”.

8) W okresie od 17 do 24 stycznia 2014r. w miejscowościach Olsztynek, Dobre Miasto, Barczewo, Biskupiec przeprowadzono wraz z Nadleśnictwami Jagiełek, Kudypy, Nowe Ramuki, Olsztyn, Olsztynek, Wichrowo oraz Wipsowo, festyny prewencyjno – edukacyjne „Bezpieczny Lód 2014” w powiecie Olsztyńskim, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 2 tyś, uczniów szkół podstawowych z powiatu olszyńskiego.

9) W dniu 07.03.2013r. podczas wspólnej służby z Państwową Strażą Rybacką, Posterunek Pasym uratowano psa który siedział przemarznięty na środku tafli lodu jeziora Krzywek przy miejscowości Gąsiorowo.

10) W dniu 12. 03.2014r. podczas pełnionej służby wspólnie ze Strażą Leśną z Olsztyna i kontroli terenów leśnych pomiędzy miejscowościami Patryki- Pejtuny, zauważono palącą się polanę. Podjęto czynności zamierzające do ugaszenia pożaru jednocześnie powiadomiono Straż Pożarną. Do czasu przyjazdu jednostek Straży Pożarnej (co trwało około 30 minut) policjanci oraz Straż Leśna z Olsztyna gasili palącą się polanę czym zapobiegli rozprzestrzenieniu się ognia i pożaru lasu.

11) W dniu 24.03.2014r. podczas pełnionej służby w okolicach jeziora Rapackiego w miejscowości Rapaty nad brzegiem jeziora podczas patrolu linii brzegowej w/w jeziora znaleziono siec rybacką typu „przestawa” o długości około 250 metrów.

12) W dniu 27.03.2014r. na rzece Pisa w miejscowości Barczewo zatrzymano sprawcę który przy pomocy pęczków hakowych dokonywał kłusownictwa ryb.

13) W dniu 31.03.2014r.na rzece Giławka koło miejscowości Gietrzwałd zatrzymano sprawcę który za pomocą cedzaka dokonywał, nielegalnego połowy ryb.

14) W dniu 02.04.2014r. patrolując teren leśny Leśnictwa Naglady policjanci zauważyli pojazd w lesie. Podjęli interwencję podczas której okazało się że osoba siedząca za kierownicą jest po spożyciu alkoholu a w toku przeszukania bagażu i pojazdu ujawnili woreczek strunowy z zawartością białego proszku.

15) W dniu 04.04.2014r. podczas wspólnych działań z Państwowa Strażą Rybacką, Posterunek Pasym nad jeziorem Czerwonka Duża i Mała, funkcjonariusze dokonali zatrzymania mężczyzny która na widok radiowozu podjęła próbę ucieczki. Jak się okazało osoba ta w nocy z 22 na 23 marca 2014r. dokonała kradzieży kabla z terenu budowy w miejscowości Nowa Wieś o wartości 1100 1100złotych.

Policyjni wodniacy wykonują także szereg innych czynności związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem i współpracą na rzecz ochrony środowiska i ekologii, takich jak; blokowanie ruchu drogowego na drogach publicznych podczas wycinki drzew, służby zasadzkowe pod kątem kradzieży drewna oraz kłusownictwa, itp.

Źródło: KMP Olsztyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code