Strona główna Aktualności Do Węgorapy wpuszczono 30 sztuk jesiotra ostronosego

Do Węgorapy wpuszczono 30 sztuk jesiotra ostronosego

PODZIEL SIĘ

28 czerwca 2013 roku w miejscowości Mieduniszki Małe Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie uczestniczył w pilotażowym zarybieniu rzeki Węgorapy narybkiem jesiotra ostronosego.

Zarybienie zostało zrealizowane w ramach „Programu restytucji jesiotra bałtyckiego w Polsce”. Do Węgorapy wpuszczono 30 sztuk jesiotra ostronosego. Wszystkie ryby zostały poznakowane, dzięki czemu możliwe będzie śledzenie ich losów. Przeprowadzone zarybienie jest początkiem nowego wielkiego projektu, który rozpocznie zarybienia jesiotrem w dorzeczu Pregoły.

Jesiotr ostronosy to ryba dwuśrodowiskowa – życie dorosłe spędza w morzu, a w wodach słodkich odbywa tarło. Obecnie populacje jesiotra nie występują w wodach Europy. Spotkać je można jedynie w Ameryce Północnej. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są zabudowy hydrotechniczne rzek, które blokują drogi wędrówek tarłowych, zanieczyszczenia wód, a także nadmierne odłowy w stosunku do wielkości populacji. Jesiotry to ryby bardzo płodne. Jedna samica składa nawet kilka tysięcy ziaren ikry. Restytucja jesiotra jest konieczna, aby odbudować jakże piękną populację ryb.

Zarybienie przeprowadził Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie wraz z Lokalną Grupą Rybacką z Węgorzewa. W zarybieniu uczestniczyli przedstawiciele miejscowych władz administracyjnych, pracownicy IRŚ oraz reprezentanci administracji rybackiej i organizacji naukowych z Obwodu Kaliningradzkiego.

Źródło: http://www.pzw.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code